Bílá plomba

Ve většině případů je bílá plomba mnohem lepší než výplň z amalgámu. Existují zásadní rozdíly ve způsobu její propojení se strukturou zubu.

Plomba z amalgámu netvoří chemickou vazbu se zubem, to znamená, že se nepřilepuje na zubní povrch, a je spojena se zubem jen mechanicky. Je zapotřebí vytvarovat správný tvar kavity (odvrtaného prostoru), který bude v dolní části širší, než v horní, aby amalgámová plomba nevypadla. Zpočátku je třeba odstranit narušenou sklovinu zubu, pak se tvoří místo pro výplň. V tomto případě se kromě zubního kazu odstraní i zdravá část zubu. Plomba z amalgámu oslabuje zub a zvyšuje pravděpodobnost jeho destrukce.

Bílá plomba je spojena se zubem chemickou vazbou. To znamená, že se pevně přilepí ke zubu a lépe drží. Navíc, pokud je zub již kazem oslabený, dokáže ho zpevnit. Tím se snižuje pravděpodobnost prasknutí zubu. Při zhotovení bílé plomby není potřeba preparovat (vrtat) mechanickou retenci do zdravé zubní tkáně, a zub tak nebude zbytečně oslabován.

Výhody bílé plomby

Bílá plomba reprodukuje barvu a průhlednost vlastních zubů a vyžaduje odstraňování zubní skloviny a dentinu v menším rozsahu, než plomba z amalgámu. Bílá plomba neobsahuje rtuť. Kromě toho, bílá plomba je spojena se zubem chemickou vazbou, a navíc zuby posiluje a zesiluje.

Bílé plomby se používají:

  • Pro výměnu amalgámových výplní,
  • Pro modernizaci zubů,
  • Pro odstranění mezery mezi předními zuby,
  • Pro korekci tvaru zubů,
  • Pro korekci barvy zubů.