Co je to KOFFERDAM?

Kofferdam je speciální gumová blána z latexu nebo z nelatexových polymerů, většinou o rozměru 15×15 cm, která izoluje zub od dutiny ústní. Takovou izolaci můžeme zajistit absolutně suché pracovní prostředí, a tak zaručit nejvyšší kvalitu zhotovení fotokompozitních výplní a ošetření kanálků.

Kofferdam brání kontaminaci kořenového systému bakteriemi ze slin a vydechovaného vzduchu, a tím zvyšuje úspěšnost ošetření.

Samozřejmě, že v některých jednoduchých případech (když je uzavíratelná dutina na žvýkacím povrchu zubu a lékař je schopen zabránit pronikání slin), výborného výsledků může být dosaženo bez použití této pomůcky, ale pokud se jedná o kaz v mezizubním prostoru nebo v cervikální oblasti, použití kofferdamu se stává nutným.

Kofferdam se upevňuje na zuby v ošetřované oblasti pomocí speciálních spon. V místě, kde se pracuje, se v bláně vystřihnou otvory. Jazyk zůstává pod blánou a pacient může volně polykat.

Využití kofferdamu je komfortní jak pro lékaře, tak pro pacienta. Čím líp lékař vidí to co ošetřuje, tím lepší je výsledná kvalita ošetření. Také pacientovi se do úst nedostávají žádné antiseptické roztoky, které používá lékař. Sice jsou neškodné, ale chuťové docela hořké. Použití kofferdamu může tomu zamezit.