Dentální hygiena

Dentální hygiena je dnes nedílnou součástí moderní péče o orální zdraví člověka.

Profesionální dentální hygiena zahrnuje:

  • odstraňování měkkých povlaků a zubního kamene
  • úpravu a leštění výplní, lokální fluoridace
  • leštění povrchu zubů

Zubní kamen může být odstraněn z povrchu zubů pouze speciálními nástroji. Dobré výsledky zaručuje použití ultrazvukového přístroje. V současné době se ultrazvuk dá zařadit mezi nejúčinnější metody profesionálního čištění zubů. Díky jeho účinkům se zubní kámen jemně a bezbolestně oddělí od povrchu skloviny.

Měkké povlaky a pigmentové nečistoty jsou odstraněny metodou Air-Flow. Na zuby se pod vysokým tlakem nanáší jemný prášek s částicemi čisticí látky.

Prášek obsahuje vápník, který je skvělý pro odstranění pigmentových nečistot u kuřáků a milovníků kávy. Zuby se stanou světlejšími až o dva odstíny.

Při nošení a po sundání fixních aparátů (rovnátek) se provádí leštění a fluoridace zubů pro posílení skloviny. Na konci postupu se zuby pokrývají fluoridovým lakem. Dentální hygiena vrací zubům přirozenou barvu a zdravý vzhled. Na hladkém a vyleštěném povrchu skloviny se nehromadí patogenní mikroorganismy. Čištění ultrazvukem, leštění, fluoridace a AirFlow mohou být prováděny samostatně nebo dohromady. Profesionální dentální hygiena obvyklé trvá třicet minut až hodinu.

Preventivní péče, kterou dentální hygiena obnáší, je velmi nutná pro uchování stávajícího stavu chrupu, nebo muže byt součástí rozsáhlejšího ošetření, jako jsou korunky, plomby, zubní náhrady a implantáty.

Dentální hygienu doporučujeme provádět pravidelně 2x do roka, aby se stačily odhalit negativní změny, které sami nedokážete rozpoznat.