Endodoncie

Jednou z nejčastějších příčin bolesti zubů je zánět zubního nervu — pulpitida. Pulpitida je vyvolána kazem. Kazotvorné bakterie se dostanou k pulpě a způsobují silnou bolest, která se zhoršuje v noci. Typickým projevem je zvýšená citlivost na termické podněty (studené nebo horké nápoje, jídlo). Pouhé vrtaní zubu a zhotovení plomby nedokážou vyřešit problém, protože je zasažen přímo zubní nerv. Moderní stomatologie nabízí dva způsoby léčby pulpitidy — chirurgický a záchovný. Je možné zub buď extrahovat anebo přiběhnout k endodontické léčbě, tzv. čištění kořenových kanálků.

Stručná anatomie zubu

Пульпит-как-осложнение-кариеса1

Zub se skládá z:
— korunky, pokryté hladkou sklovinou a dentinem
— krčku — malého úseku mezí korunkou a kořenem, který je pokrytý dásni
— kořene, nacházejícího se v kosti
— dřeňové dutiny, která je rozšířená v korunce a zužuje se směrem ke kořenovým kanálkům.

Každý zub má minimálně jeden (špičáky, řezáky) maximálně 4 kanálky (stoličky). Ve výjimečných případech stolička může mít 5 kanálků.

Jak probíhá endodontická léčba?
lechenie-pulpita

Cílem endodontické léčby je záchrana zubu a zachovaní jeho funkci. Obvyklé je zapotřebí 2 až 3 návštěvy zubního lékaře.
1. První návštěva
Při první návštěvě stomatolog odstraní postižený kazem dentin, provede amputaci zubního nervu, vyčistí kanálky nástrojem, provede dezinfekci kořenových kanálků a vyplní dřeňovou dutinu speciální vložkou, která zmírní zánět uvnitř zubu a zničí bakterie.
2. Druhá návštěva
Lékař odstraní provizorní výplň a provede důkladné čištění dřeňové dutiny mechanickým nástrojem a výplachy. Dále se kanálky výplní speciálním materiálem — gutaperčou, která zabrání potenciálnímu množení bakterií uvnitř dřeňové dutiny.
3. Třetí návštěva
Následuje estetická rekonstrukce korunkové častí zubu, tím pádem po endodontické léčbě Váš zub bude k nerozeznání od přírodního.

Proč pravě ArtStom?

Patříme mezi nejlepší stomatologické kliniky v Praze a nabízíme špičkovou kvalitu za příjemnou cenu. Díky zkušeným lékařům a modernímu vybavení poskytujeme bezbolestné ošetření s minimálním rizikem komplikací. Například, častou komplikaci endodontické léčby je zánět kosti, který je způsobený tím, že lékař vyvede výplňový materiál za hranice kanálku uvnitř kosti anebo nedostatečně dobře vyčistí dřeňovou dutiny od zbytku nervu a bakterií. Díky špičkovému přístroji VDW Gold Reciproc naší stomatologové dokážou přesně změřit délku kořenového kanálku a dokonalé je vyčistit. Disponujeme OPG rentgenem pro přesnou diagnostiku a používáme kvalitní německé a americké výplně. Máme krátké objednací lhůty a přijímáme pacienty i o víkendu v rámci pohotovosti.

Volejte nám na +420 775 222 328 anebo napište email na artstom.cz@email.cz