Zubní implantáty

Zubní implantáty: pro a proti

Historie zubních implantátů sahá do dávných dob. První zmínky o předchůdcích dnešních klasických implantátů se tradují do období starověku.

Ztráta jednoho či více zubů neznamená dnes nutnost nosit snímatelnou náhradu nebo obrousit okolní zuby a zhotovit zubní můstek.

Pokud jde o názory specialistů, většina odborníků jsou převážně pro zavedení implantátu. Fixaci snímatelné náhrady preferují většinou zubaři ve velmi pokročilém věku, nebo stomatologové, kteří nemají dostatečnou kvalifikaci pro provádění implantace. Mezí výhody zavedení zubních implantátů nesporné patří dlouhá životnost, zachovaní vedlejších zubů v původním stavu (při fixaci korunek anebo můstků zuby se musí zuby brousit), zachování všech funkcí přírodního zubu, jeho plná účast při žvýkání a řeči, prevence úbytku kostní tkáně a změny v rysech obličeje. Zubní implantáty vrací komfort, na který byl pacient zvyklý.

Pokud jde o nevýhody, implantáty mají relativně vysokou cenu, nicméně, jak již bylo zmíněno výše, je to adekvátní hodnota za celoživotní investici. Co se týče alternativy zubních implantátů, da se říci, že taková neexistuje, protože tradiční protéza je horší ve všech parametrech.