Zubní korunky: ceny, typy, druhy, foto.

Z tohoto článku se dozvíte:

—  jaké se vyrábějí korunky na zuby a jaká je jejich cena,

—  kolik stojí metalokeramická korunka na zub,

—  kolik stojí celokeramická a zirkonová korunka na zub.

 

Zubní korunka představuje sebou umělou náhradu korunkové části zubu, která opakuje tvar zubu a vykonává estetickou a žvýkací funkci. Hlavním úkolem korunky je zpevnění poškozeného zubu tak, aby předešlo jeho dalšímu ničení. Korunky mohou být jednoduché a spojené mezi sebou. Poslední se obvykle používají pro doplnění několika chybějících zubů  (tzv. můstek).

Před tím, než provést fixaci korunky je třeba připravit zub k protézování: ošetřit a zaplombovat kořenové kanálky, obnovit korunkovou část zubu pomoci výplňového materiálu. Poté se zub brousí ze všech stran na 1,5-2 mm, tj. na tloušťku budoucí korunky. Okraj korunky se obvykle ponoří pod dáseň na 0,3-0,5 mm.

korunkyZubní korunky: Indikace

  1. 1) Fraktura korunky zubu o více než 1/2 – zvláště, když je zub «mrtvý», tj. když je z něj odstraněn nerv a jsou vyplněny kanálky. Mrtvé (depulpované) zuby se stávají křehkými, protože se po odstranění nervů a cév zastaví hydratace a výživa zubu zevnitř.

2) Křehkost tvrdé tkáně zubů – korunky v tomto případě zabrání zničení vlastní zubní tkáně a ztrátě výšky skusu

3) Náhrada chybějícího zubu – při této vadě se provádí fixace ‘můstku’.

4) Změna barvy, velikosti nebo tvaru zubu – pomoci korunek lze opravit široké mezery mezi zuby.

Hlavní kontraindikace: pohyblivost zubu, malá výška korunky zubu.

Typy korunek se liší v závislosti na druhu použitých materiálů. Obvykle jsou to slitiny kovů a keramika, a také jejich kombinace.

Celokeramické korunky

Celokeramické  korunky jsou vyrobeny výhradně z keramické hmoty a nemají uvnitř kovovou kostrou. keramik01Absence kovu umožňuje výrazně zlepšit estetiku umělé korunky, kterou je pak prakticky nemožné odlišit od vlastních zubů pacienta.

Pro zhotovení keramické korunky se nejčastěji používají následující typy keramiky: porcelán a oxid zirkoničitý (občas – oxid hlinitý).

Korunky vyrobené z porcelánu

porcelán dokonale opakuje průsvitnost a barvu přirozených zubů díky tomu, že je tento materiál velmi podobný struktuře a fyzikálně-optickým vlastnostem zubní skloviny. Korunky vyrobené z porcelánu můžete vidět na obrázku.

Přednosti – vynikající estetika, vysoká stabilita a pevnost.

Nevýhody – z porcelánu lze vyrobit pouze jednotlivé korunky, můstky z něj udělat nelze kvůli vysokým nákladům.

Zirkonové korunky

zirkonove korunkyOxid zirkoničitý patří mezi nejmodernější materiály pro zhotovení keramických korunek. Tato korunka se skládá z vysoce pevného rámu na základě oxidu zirkoničitého, nad nimž je umístěna porcelánová hmota.

Přednosti – vynikající estetika a přesnost tvaru, vysoká pevnost, spolehlivost, dlouhá životnost. Nevýhody – vysoká cena.

Celokeramické korunky: cena

Cena celokeramické korunky Empress – od 7000 Kč

Cena celokeramické korunky CAD/CAM systém – od 7500

 

Metalokeramické korunky

Tyto korunky se skládají  ze 2 vrstev – uvnitř mají čelní kovový rám o tloušťce 0,3-0,5 mm,  vnější stranu zdobí keramická hmota. Při výrobě metalokeramických korunek se můžou používat různé kovy, včetně slitin drahých kovů (zlata, platiny, pallametalokeramickadia).

K výhodám metalokeramické korunky lze přičíst vysokou pevnost, dobrou estetiku, přijatelnou cenu. K nedostatkům – potřebu zbroušení značného množství tvrdé tkáně zubu v rozmezí 1,5-2 mm na každé straně a depulpaci  (odstranění nervu) – ve většině případů.

Cena metalokeramické korunky:

Jedna korunka, vyrobená z vysoce kvalitní německé nebo japonské keramiky a kvalitního kovu bude stát minimálně 4500 Kč.

Někdy však můžete narazit na ceny od 3000 Kč. Obvykle v tomto případě se při výrobě korunky používají levnější materiály (kov, keramické hmoty), které mají daleko menší životnost.

Kovové korunky

Celoplášťové kovové korunku

kovove-korunkyJedna se o moderní způsob výroby kovových korunek, když přesný model každé korunku je vytvarován zvlášť. Jsou také nazývané ‘zlaté’

K výhodám můžeme přičíst maximální pevnost, odolnost proti otěru, dlouhou životnost, nízkou cenu. K nedostatkům – neestetický vzhled.

Cena plášťové celokovové korunky se pohybuje od 1600 Kč.

  1. Korunka plášťová z kompozitního plastu.

Tyto korunky jsou kombinované. Základní část se skládá s kovu, povrch je pokryty plastem, pryskyřici anebo keramikou. K výhodám patří přijatelná estetika a relativně nizká cena.

Cena kombinované koruky – od 2200 Kč.

kombinovane-korunkyNevýhody kombinovaných korunek:

—  plast v dutině ústní poměrně rychle ztrácí své estetické vlastnosti, a postupem času se bílá barva mění na šedou. Kromě toho, plast má tendenci nasakovat kapalinou a trochu se zvětšovat.

— při silném stlačení zubů nebo při žvýkání plastový nebo kompozitní obklad může prostě vypadnout.

— plast není moc prospěšný pro zdraví (zejména u alergiků), protože v plastu vždy zůstává nějaké množství chemicky aktivního monomeru.

Korunky na implantáty: cena

Kolik stojí korunka na implantát? Cena bude záviset především na tom, zda korunka bude metalokeramická anebo celokeramická. Přičemž výrobní náklady na tyto korunky se bude výrazně lišit od korunek, které se fixují na obroušené zuby, vzhledem k složitosti výroby (kvůli potřebě upevnění korunky k implantátu).

Cena metalokeramické korunky na implantát – od 5000 Kč.  Rozdíl v ceně bude záviset na typu abutmentu (přechodná část mezi implantátem a korunku) a typu fixace.

Cena celokeramické korunky na implantát – od 9200 Kč.

Cena zirkonové korunky na implantát – od 7200 Kč.

korunky-implantaty